Iz e-ELEKTROTEHNIKA plus
(Nova stran z vsebino: Ustavimo se ob transformacijah oziroma pretvorbah, ki jih ponuja transformator. 1) Prva je zajeta v prestavnem razmerju ''n'' = ''N''<sub>1</sub> / ''N''<sub>2</sub>: v tem,…)
Trenutna redakcija s časom 12:40, 27. junij 2010
Ustavimo se ob transformacijah oziroma pretvorbah, ki jih ponuja transformator.
1) Prva je zajeta v prestavnem razmerju n = N1 / N2: v tem, da zmore transformator harmonično napetost z nižjega pretvoriti na višji nivo in obratno. Ta možnost je resnično dobrodošla in jo pogosto koristimo. Primer. Na voljo imamo omrežno (sinusno) napetost, ampak nam nivo 230 V ne ustreza; želimo višjo (ali nižjo) napetost za napajanje naprave. Nič lažjega: med omrežje in breme vežemo transformator, ki ima primerno razmerje n in težava je rešena.
2) Drugo pretvorbo transformatorja zasledimo v relacijah med kazalci tokov in delnih tokov v navitjih:
Tudi razmerje kazalcev ravnotežnega in sekundarnega toka določa prestavno razmerje, in sicer, da navitju z večjim številom ovojev pripada manjši tok, in obratno, in da sta si ta toka (zaradi minusa) protifazna.
3) Tretja pretvorba se dotika tako kompleksnih moči kot kazalca primarnega toka:
Razmerje med imaginarno močjo magnetenja in kompleksno močjo bremena je enako razmerju med kazalcem magnetilnega in kazalcem ravnotežnega toka. Pri projektiranju transformatorja stremimo, da je razmerje čim manjše,
da je delež magnetilnega v primarnem toku čim manjši.[1] To dosežmo, ko je
oziroma ko reaktanca sekundarnega navitja zelo preseže absolutno vrednost impedance bremena. Če to dosežemo, velja naslednje:
4) Četrta pretvorba je pretvorba impedance bremena v vhodno impedanco. Če magnetilni tok zanemarimo, potem je impedanca navideznega bremena enaka kvocientu kazalca napetosti vira in kazalca primarnega toka:
Opombe
- ↑ V normalnem obratovanju transformatorja naj bi bila absolutna vrednost magnetilnega toka manjša od odstotka absolutne vrednosti primarnega toka.
3.7.6 Moči transformatorja | 3.7.8 Idealni transformator |