e
ELEKTROTEHNIKA
plus

Iz e-ELEKTROTEHNIKA plus

Skoči na: navigacija, iskanje

Časovno krmiljeno stikalo

S časovno konstanto RC določen časovni potek napetosti na kondenzatorju RC člena je pogosta osnova delovanja npr. časovno odvisnih tranzistorskih stikal (slika 6.1.10).


Slika 6.1.10: Časovno odvisno, nastavljivo tranzistorsko stikalo

S tranzistorskim stikalom praviloma krmilimo elektronski sklop ali močnostni rele za vklop oziroma izklop električnega porabnika, npr. svetila, ventilatorja ... Če upoštevamo, da je potreben pogoj za prevajanje tranzistorja napetost UBE > 0,6 V, si lahko osnovni princip delovanje takega stikala razložimo tudi sami. V pomoč naj bo namig, da je v danem primeru časovna konstanta polnjenja kondenzatorja člena R1C, ki ga prek tipke za trenutek priključimo na 12 V, zelo majhna, časovna konstanta praznjenja istega kondenzatorja (R2 + Rp + R3) • C pa velika in nastavljiva s potenciometrom P.


Integrator in diferenciator

Če je časovna konstanta zaporedne RC vezave (slika 6.1.8 a) veliko večja od časa trajanja napetostnega impulza ti na vhodu vezave, narašča napetost na kondenzatorju v času ti praktično linearno (poskus 6.1.2 in slika 6.1.8 b).


Slika 6.1.8: Integrator
  • Na RC členih s τ >> ti temelji delovanje generatorjev krmilnih napetosti žagastih oblik.
  • RC člen s τ >> ti je »pretvornik« konstantne napetosti v linearno naraščajočo. Imenujemo ga napetostni integrator[1].


Če pa je časovna konstanta RC člena (slika 6.1.9 a) veliko manjša od časa trajanja napetostnega impulza ti na vhodu vezave, se kondenzator v primerjavi s časom ti zelo hitro napolni. Posledica le kratkotrajnega toka polnjenja kondenzatorja pa je padec napetosti na ohmski upornosti v obliki kratkotrajne napetostne konice (slika 6.1.9 b).


Slika 6.1.9: Diferenciator
  • Na RC členih s τ << ti temelji oblikovanje kratkotrajnih napetostnih impulzov (konic) za proženje na primer tiristorjev in triakov ter krmiljenje nekaterih digitalnih vezij.
  • RC člen s τ << ti imenujemo diferenciator[2].


Opombe

  1. Integriranje je matematična operacija, integral konstante pa je linearna funkcija.
  2. Diferenciranje je obratna matematična operacija kot integriranje, diferencial konstante pa je nič.


Podpoglavja:


6.1.2 Neželeni učinki RC prehodnih pojavov 6.1.3.1 Časovno krmiljeno stikalo

Osebna orodja