e
ELEKTROTEHNIKA
plus

Iz e-ELEKTROTEHNIKA plus

(Primerjava redakcij)
Skoči na: navigacija, iskanje
m (1 revision)
 
Vrstica 1: Vrstica 1:
-
[[Image:OET2 a poglavje 17 slika 02.svg|thumb|Na kondenzatorju kazalec toka prehiteva kazalec napetosti za kot <latex>\pi /2</latex>]] Pri harmonično vzbujanem kondenzatorju smo ugotovili tole: 1) amplituda toka je enaka zmnožku amplitude napetosti, krožne frekvence in kapacitivnosti in 2) fazni kot toka je za <latex>\pi /2</latex> večji od faznega kota napetosti. Ugotovljeno zapišimo:
+
[[Image:eele_slika_visji_024.svg|thumb|Slika 24: Na kondenzatorju kazalec toka prehiteva kazalec napetosti za kot <latex>\pi /2</latex>]] Pri harmonično vzbujanem kondenzatorju smo ugotovili tole: 1) amplituda toka je enaka zmnožku amplitude napetosti, krožne frekvence in kapacitivnosti in 2) fazni kot toka je za <latex>\pi /2</latex> večji od faznega kota napetosti. Ugotovljeno zapišimo:
Vrstica 20: Vrstica 20:
-
Enačba pravi: kazalec toka kondenzatorja je enak zmnožku kazalca napetosti in faktorja <latex>{\rm{j}}\omega C</latex>; to pomeni, da kazalec toka prehiteva kazalec napetosti za kot 90 °. V kompleksnem prostoru spremenimo tudi oznake: <latex>i</latex> zamenjamo z <latex>\underline I</latex>, <latex>u</latex> z <latex>\underline I</latex>, <latex>C</latex> pa s faktorjem <latex>{\rm{j}}\omega C</latex> (slika 2).
+
Enačba pravi: kazalec toka kondenzatorja je enak zmnožku kazalca napetosti in faktorja <latex>{\rm{j}}\omega C</latex>; to pomeni, da kazalec toka prehiteva kazalec napetosti za kot 90 °. V kompleksnem prostoru spremenimo tudi oznake: <latex>i</latex> zamenjamo z <latex>\underline I</latex>, <latex>u</latex> z <latex>\underline I</latex>, <latex>C</latex> pa s faktorjem <latex>{\rm{j}}\omega C</latex> (slika 24).
{{Hierarchy footer}}
{{Hierarchy footer}}

Trenutna redakcija s časom 16:49, 12. julij 2010

Slika 24: Na kondenzatorju kazalec toka prehiteva kazalec napetosti za kot
Pri harmonično vzbujanem kondenzatorju smo ugotovili tole: 1) amplituda toka je enaka zmnožku amplitude napetosti, krožne frekvence in kapacitivnosti in 2) fazni kot toka je za
večji od faznega kota napetosti. Ugotovljeno zapišimo:



Če upoštevamo to v kazalcu toka,




dobimo zvezo:



Enačba pravi: kazalec toka kondenzatorja je enak zmnožku kazalca napetosti in faktorja
; to pomeni, da kazalec toka prehiteva kazalec napetosti za kot 90 °. V kompleksnem prostoru spremenimo tudi oznake:
zamenjamo z
,
z
,
pa s faktorjem
(slika 24).



2.1.1 Upor (kazalci) 2.1.3 Tuljava (kazalci)

Osebna orodja